Parallelt med oprydningsarbejdet arbejdes der intenst med at finde alternative genhusningsløsninger på kort og langt sigt. Indtil videre skulle to køretøjer således være sikret plads under tag i en midlertidig løsning. Der arbejdes videre på en løsning for de resterende 4 køretøjer.
Der er taget forskellige initiativer i forhold til at rejse midler og materialer til en forhåbentlig genopførelse af bygningen. Mere konkret herom følger snarest.
Efter afslutningen af de egentlige oprydningsarbejder vil resterne af bygningskonstruktionen blive vurderet med henblik på en skitsering af et (eventuelt) genopførelsesprojekt.
|
|
Tirsdag blev de ituslåede porte løftet fri og stablet på en vogn. Murværket bliver enten løftet væk med kran, eller skilt ad på stedet og kørt væk som murbrokker.
Efterhånden som materiellet graves frit, bestyrkes indtrykket af, at det - under omstændighederne - er meget få skader der er sket på køretøjerne.
Oprydningsarbejdet forsætter bl.a. førstkommende lørdag (15/1). I den anledning er Limfjordsbanen vært ved munter og mundret frokost i remisen:
Røde hotdog's ad libitum til d'herre og damer!!!
...endda så mange man kan spise! Så pak arbejdstøjet, men lad madkassen blive hjemme!
Vel mødt til alle de har lyst og mulighed for at give en hånd med!
Fra Limfjordsbanens side vil vi gerne rette en stor tak til alle I der har betænkt os med moralsk opbakning og gode ideer til genhusning. Det er rart at fornemme opbakningen bag indsatsen for at finde en løsning på den situation stormen bragte banen i.
Fra banens side takker vi endvidere for alle gode ideer til, hvor vi kunne tænkes at få hjælp til et eventuelt genopførelsesarbejde - det være sig midler, rådgivning, arbejdskraft eller materialer. I sagens natur modtager vi naturligvis stadig gerne forslag hertil!
|